Turistik

Başvuru sahibi, MZ vize Başvuru Merkezi’nden başvuru yapabilir.

MZ Vize Kahire Büyükelçiliği ve İskenderiye Başkonsolusluğu tarafından sağlanan belge kontrol listesi uyarınca başvurularını kabul edecektir.

Vize başvuru sahibi, seyahat sigortaları arzu edilirse vize başvuru merkezlerinde Türkiye merkezli bir sigorta şirketi üzerinden düzenlenebilmektedir ve kendi seyahat sigortasını almakla zorunludur.

Türkiye vizesi için vize harç bedeli 60 USD’dir.

Irak pasaport sahiplerinden vize harç bedeli alınmamaktadır.

Tek giriş: $ 60, Çoklu giriş: $ 190, Tek giriş transit: $ 60, Çift giriş transit: $ 120

TÜRÜ MİKTAR (PARA BİRİMİ)
MZ Vize Hizmet Bedeli 40 USD

*Servis ücretine tüm vergiler dahildir.

Önemli not:

 • Başvuru sahiplerinin başvuru merkezinde ödemelerini nakit olarak USD cinsinden yapmaları beklenmektedir.
 • Başvuran tarafından dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
 • Pasaportun orjinali (Türkiye’ye varıştan itibaren minimum 6 ay geçerliliği olmalı ve en az iki boş sayfası bulunmalıdır.)Pasaport bilgi sayfasının kopyası (A4 boyutunda). Eğer varsa, son 3 yılda alınan vizelerin bulunduğu sayfaların kopyası ve kişisel bilgi içeren sayfaların kopyaları. Vize başvuru merkezimizde fotokopi hizmeti verilmektedir. Yalnızca belirli sayfaların kopyası alınacağından, gereğinden fazla fotokopi işleminden kaçınmak için başvuru merkezimizde destek alabilirsiniz.
 • Biyometrik fotoğraf (Başvuranın 2 adet fotoğrafı, en geç son 6 ay içerisinde çekilmiş ve beyaz arka plana sahip olmalıdır).
 • Gidiş-dönüş uçuş rezervasyonu (rezervasyon yeterli olup, konfirmesi zorunlu değildir)
 • Türkiye’de kalınacak sürece geçerli otel rezervasyonu. Rezervasyon tarihleri uçuş tarihleri ile uyumlu olmalıdır. Türkiye’den davet bulunuyorsa, başvuru sahibinin Türkiye’deki ziyareti süresince tüm masraflarının davet eden kişi tarafından karşılanacağını beyan eden noter huzurunda imzalanmış ve onaylanmış “Davet Mektubu”. Davet mektubunun orijinal kopyası,  başvuru sahibine kargo ile gönderilecektir. Başvuru sırasında davet mektubu ve oturma izni/ikametgah belgesinin orijinal kopyaların sunulması zorunludur.
 • Başvuru sahibinin kendisi ya da geçimini sağlayan kişi tarafından sunulacak iş ve finansal belgeleri:

Çalışan ise:

 1. Bağlı bulunduğu kurumdan garanti yazısı (Şirket yetkilisi veya sahibi tarafından çalışanın pozisyonunu, işe başlangıç tarihini, izinli olduğu tarihleri ve çalışanının seyahatinden sonra ülkesine ve işinin başına geri döneceğini garanti ettiğini belirten, iletişim bilgilerinin bulunduğu yazı), şirket kuruluş ve kayıt evrakları, son 6 aylık maaş bordroları.
 2. Başvuru sahibine ait son 6 aya ait banka hesap hareket dökümü (bankadan alınmış belgenin kaşeli ve imzalı orjinali)
 3. Başvuru sahibinin hesabında Türkiye’de kalacağı her bir gün için en az 50 ABD doları muadilinde bakiye bulunmadılır. Başvuranın kişisel banka hesabında en az 1.000$ bakiye bulunmalıdır.
 4. Başvuru sahibine ait taşınmazlara ait belgeler (Emlak tapusu, ruhsatlar, vs. Kaşeli, imzalı orjinalleri vize başvuru merkezinde ibraz edilmelidir. )
 5. Mevcutsa, Türkiye’deki banka hesap özetleri (son 6 aya ait) ve/veya taşınmazlara ait kaşeli-imzalı belgeler.

Başvuru sahibi şirket sahibiyse:

 1. Şirket kuruluş belgeleri, (imzalı ve kaşeli) sunulacaktır.

Sponsorluk sağlanması durumunda:

 1. Sponsorluk veren şirkete/kuruma ait yukarıda bahsedilen tüm belgeler.

Grup Seyahatlerinde Sunulacak Ek Belge:

 1. Seyahati organize eden şirket/kuruluş tarafından grup seyahat detaylarını, seyahat tarihlerini, ve seyahate katılacak tüm bireylerin ülkesine geri döneceğini beyan ve taahhüt eden imzalı-kaşeli yazı sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Vize Ücreti ve Servis Ücreti. Başvurunun reddi halinde vize ve servis ücretleri iade olunmayacaktır.

Reşit olmayan başvuru sahipleri için:

 1. Aile seyahate eşlik etmiyorsa, her iki ebeveyn ve başvuran tarafından imzalanmış rıza mektubu.
 2. Dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış Vize Başvuru Formu, ebeveynler veya yasal varisler tarafından da imzalanacaktır.
 3. Velilere ait yukarıda belirtilen tüm belgeler sunulacaktır. Başvuru sırasında her iki ebeveyn de vize başvuru merkezinde bulunacaktır.
 4. Sunulan tüm belgelerin güncel ve eksiksiz olması gerekmektedir. Türkiye vize başvurusu için sunulan belgelerin eksikliği başvurunun reddedilmesine sebep olabilir. Türkiye Büyükelçiliği gerekli gördüğü taktirde ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Yukarıda belirtilen belgelerin sunulmuş olması vizenin verileceğini garanti etmez. Hiçbir durumda ücret iadesi yapılmaz. Her bir birey için tüm formlar ve evraklar ayrı ayrı hazırlanmalıdır ve sunulmalıdır (aile veya grup başvurusu olması durumu dahil).
 • İyi odaklanmış ve Net olmalıdır.
 • Mürekkep izi veya kırışıklar olmamalı ve yüksek kaliteli olmalıdır.
 • Fotoğraf sizi doğrudan kameraya bakarken göstermelidir.
 • Beyaz Arkaplan ile 2.5 inç X 2.5 inç olmalıdır.
 • Doğal cilt renginizi göstermelidir.
 • Uygun parlaklık ve kontrasta sahip olmalıdır.
 • Fotoğraf en son üç ay içinde çekilmiş olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin saçı kulaklarının arkasına sıkıştırılmış olmamalıdır.
 • Fotoğraf herhangi bir zımba izine sahip olmamalıdır.

Birinci Sınıf Vize Planı Danışmanı mı arıyorsunuz?